Co Statua Wolności robi w Paryżu? A właściwie nie jedna, tylko dwie! Co łączy je z nowojorską Statuą Wolności? Jeżeli nie znacie tej historii, zapraszam do lektury!

Statua Wolności z Île aux Cygnes

Statua Wolności w Paryżu znajduje się na Wyspie Łabędziej – Île aux Cygnes na Sekwanie, bardzo blisko Wieży Eiffla. Wielu turystów, którzy przede wszystkim przyjeżdżają zobaczyć symbol Francji, nie zwracają na nią uwagi. A szkoda, bo jest ładna, a jej historia ciekawa. Sama byłam bardzo zdziwiona, kiedy spacerując po 15. dzielnicy Paryża Andrzej mi ją pokazał.

Paryska Statua Wolności jest kopią oryginalnej wieży nowojorskiej. Jednak trochę „niewygodnie” pisze mi się, że jest to kopia i to „oryginału”. Kopia kojarzy się źle – tak, jakby to Francuzi ukradli nowojorczykom Panią Wolność Opromieniającą Świat. A tak przecież nie było. W końcu to Francuzi podarowali Amerykanom Statuę Wolności, a u siebie postawili jej mniejszą wersję. Co więcej, oryginalna Statua Wolności to ani nie ta z Nowego Jorku, ani nie ta z Wyspy Łabędziej, a statua, która mierzy niespełna 3 metry i przed długi czas stała w Ogrodzie Luksemburskim. Obecnie znajduje się ona w Musee d’Orsay.  Paryska Statua Wolności  znajdująca się na  Île aux Cygnes ma 11,5 metra i waży 4 tony.

Wolność Opromieniająca Świat  i jej wędrówka z Paryża do Nowego Jorku

Znacie historię nowojorskiej Statuy Wolności? Statua Wolności to dar narodu francuskiego dla narodu amerykańskiego upamiętniający przymierze obu tych państw. Został podarowany na rocznicę uchwalenia  Deklaracji Niepodległości. Jego odsłonięcie odbyło się w roku 1886, chociaż oficjalnie został przekazany 2 lata wcześniej ambasadorowi amerykańskiemu w Paryżu.  Amerykanie mieli problem z ufundowaniem postumentu, na którym miała stanąć Statua Wolności. Pomógł Joseph Pulitzer, który zaangażował swoją gazetę w zbiórkę pieniędzy.

Za pomysłodawcę Statuy Wolności uznaje się Frédérica-Auguste’a Bartholdiego, konstrukcją zajął się Gustave Eiffel, a postument opracował Richard Morris Hunt. Zanim Frédéric-Auguste Bartholdi zaprojektował Statuę, wybrał się do Ameryki. Chciał, aby właśnie tam przyszło natchnienie.

Kilka ciekawostek o Statui Wolności

Wolność Opromieniająca Świat w jednej ręce trzyma pochodnię, a w drugiej? Jest to kamienna tablica z datą JULY IV MDCCLXXVI (4 lipca 1776) – data podpisania Deklaracji Niepodległości. Przez kilka pierwszych lat pomnik miał zupełnie inny kolor – miedziany. Proces utlenienia spowodował jednak, że Statua zmieniła kolor na zielonkowaty. Plac budowy Statuy Wolności mieścił się obok Łuku Triumfalnego. Podczas prac, plac odwiedzało wiele osób, a w pewnym momencie zgodzono się na zwiedzanie Statuy. Pierwszym elementem, do którego można było wejść, był duży palec u nogi, w którym mogło stanąć wyprostowane dziecko.

Są zatem 3 Statuy Wolności, a 2 znajdują się w Paryżu. Oczywiście na całym świecie znajduje się więcej tego typu pomników, jednak to już zupełnie inne historie…

@Nowiccyteam B&A