Nawet nie wiem, od której informacji zacząć, czy od tego, że kolumna powstała po przetopieniu (rzekomo) 1200 armat? A może od tego, że pomnik Napoleona kilka razy był demontowany, a później znów wracał na kolumnę? A może jednak od tego, że Petersburgu stoi bardzo podobna kolumna?  A może od tego, że zarówno kolumna ku czci Napoleona z Paryża jak i ta w Petersburgu są wzorowane na Kolumnie Trajana? Ufff … 

Zacznijmy od Placu Vendome …

Plac Vendome to obecnie jeden z najbardziej prestiżowych miejsc w Paryżu. Zaproktował go architekt zamku wersalskiego Jules Hardouin Mansard w 1699 roku. Zaprojektował również budynki, które otaczają plac. Na placu oraz w jego okolicy znajdują się luksusowe sklepy, zwłaszcza upodobały sobie to miejsce znane marki biżuterii i zegarków. Pod numerem 15 mieści się znany hotel Ritz, a pod numerem 12 mieszkał Chopin i tam właśnie zmarł na gruźlicę w roku 1849.

Co z ta kolumną?

Początkowo na placu Vendome stanął posąg Ludwika XIV, który był pomysłodawcą placu Vendome. Jednak w roku 1810 posąg ten został zastąpiony wysoka kolumną, która upamiętniała wygrana przez Napoleona bitwę pod Austerlitz. Kolumna była inspirowana i wzorowana na sławnej Kolumnie Trajana w Rzymie. Do jej zbudowania użyto wykonanych z brązu 1200 armat zdobytych pod Austerlitz. Czy faktycznie było ich aż tyle? Badacze kolumny nie potwierdzają tych danych, mówiąc, że z pewnością wykorzystano ich znacznie mniej.

Burzliwa historia kolumny

Na paryskiej kolumnie postawiono posag Napoleona w stroju cesarza. Był to wtedy bardzo popularny trend, aby przedstawiać wybitne jednostki w stroju cesarskim oraz z cesarskimi atrybutami. Posąg został zaprojektowany przez Antoine-Denis-Chaudeta. Jednak już 4 lata później, posąg został ściągnięty z kolumny i zastąpiony przez sztandar ze złotymi liniami. Co stało się z pomnikiem Napoleona? Przetopiono go, aby odtworzyć pomnik Ludwika IV. Po monarchii lipcowej postanowiono, że na kolumna znów powróci Napoleon jednak w stroju kaprala. Okazało się jednak, że pomnik ten już po kilkunastu latach prezentował się bardzo źle  (słaba jakość wykonania) i Napoleon III zdecydował o jego wymianie na kopię pierwszego pomnika – Napoleona w stroju cesarza. Stworzono więc nową rzeźbę Napoleona jako cesarza, jednak stała ona tam zaledwie 7 lat. Kiedy nastąpił wybuch Komuny Paryskiej zażądano zdjęcia pomnika Napoleona i przetopienia go w mennicy. Niedługo później w 1871 roku Komunardzi zburzyli całą kolumnę. Zachowały się jednak duże, oryginalne płyty z brązu. 2 lata później prezydent marszałek Patrice de Mac Mahon nakazał odbudowę kolumny, którą możemy podziwiać obecnie.

Kolumna Aleksandrowska

Paryska kolumna upamiętniała wygraną wojsk Napoleona nad połączonymi siłami austriackimi i rosyjskimi pod Austerlitz w 1805 roku. z kolei, w 1812 roku to Aleksander I pokonał armię Napoleona i na tę cześć jego brat Mikołaj I nakazał wybudowanie Kolumny Aleksandrowskiej, która również była wzorowana na rzymskiej kolumnie Trajana. Umieszczono na niej anioła z krzyżem depczącego węża.