Teatr KTO – nasz ulubiony krako(w)ski teatr

Teatr KTO jest dla nas miejscem ważnym z wielu powodów. Przede wszystkim ważna jest jego historia, bo został założony przez absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, a jego pierwszą nazwę: Krakowski Teatr Osobliwości wymyśliła postać w Krakowie wszystkim bardzo dobrze znana – Bronisław Maj, nazywany żywą legendą Krakowa. Bogdan Tosza mówi o nim, że jest to najbardziej krakowski z krakowskich poetów. Z kolei Jerzy Zoń, dyrektor teatru KTO  mówi o nim: spiritus movens wielu wydarzeń towarzyskich i artystycznych. I właśnie… Jerzy Zoń, kolejna wyjątkowa postać związana z Teatrem KTO, jego współzałożyciel, obecny dyrektor, a także dyrektor naszego ukochanego Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie. I tak można by jeszcze długo, bo osoby związane z teatrem KTO ludzie bardzo mocno wrośnięci w Kraków.

Teatr KTO lubimy także z innego powodu. 10  lat temu, w roku 2014 na Festiwalu Teatrów Ulicznych, zetknęliśmy się po raz pierwszy ze sztuką „Ślepcy”. Wybitną, wyjątkową, piękną, wzruszającą. I pomimo, że minęło już 10 lat wspominamy ją jako absolutnie najlepszą sztukę jaką widzieliśmy (a nie chwaląc się, trochę ich już widzieliśmy – nie tylko w krakowskich teatrach). Scenariusz spektaklu „Ślepcy” inspirowany jest bestsellerową powieścią „Miasto ślepców” portugalskiego noblisty José Saramago.

Kolejny powód? To był jeden z pierwszych teatrów, od których zaczęła się nasza przygoda z Talią, Terpsychorą, Polihymnią i Melpomeną. Z naszego wynajętego mieszkania, niedaleko Placu Inwalidów, mieliśmy dosłownie rzut beretem do teatru KTO mającego wtedy swoją siedzibę przy ulicy Gzymsików 8. Sale były ciaśniutkie, ale przepełnione mocą sztuki, klimat wyjątkowy, niepowtarzalny, a bilety dość tanie. Był to okres, kiedy nie mogliśmy sobie pozwolić na częsty zakup biletów do Teatru Słowackiego czy do teatru STU. Zdarzało się też, że KTO organizował konkursy, w których udawało mi się wygrywać wejściówki. To wszystko sprawiło, że zetknęliśmy się z teatrem, który w pewnym sensie ukształtował nas estetycznie w podejściu do sztuki.

Dlatego dzisiaj nie wyobrażamy sobie, aby nasze dzieci nie odwiedzały właśnie tego teatru, tym bardziej, że KTO wprowadził do swojej oferty niedziele dla dzieci. Ile tam wspaniałości! Co tydzień zapraszane są inne teatry grające sztuki dla dzieci. Doskonałą zabawę mają zarówno młodsi jak i starsi widzowie. Po spektaklu odbywają się warsztaty dla chętnych dzieci. Ilość miejsc jest ograniczona. https://teatrkto.pl/

 

Acta est fabŭla, plaudĭte!

@NowiccyTeam B&A&Z